Тинктури от дълъг пипер, черен кардамон и корени от галангал и ангелика
По време на едно пътуване до София, трябваше да отидем до Женския пазар и по-специално да посетим китайските магазини там. Търсейки по щандовете това, за което бяхме там, изведнъж погледът ми беше привлечен от пликчета с най-различни сухи подправки. Аз обожавам всякакви подправки – от традиционните български до екзотични и малко познати. Зачетох етикетите на малките прозрачни пликчета и когато видях сред тях надписа „Галангал“, познат ми от парфюмерията, реших, че трябва да разгледам всички възможни сухи растения в магазина. В ума си вече прехвърлях какъв метод мога да приложа за извличането на ароматни екстракти. Не намерихме това, за което бяхме отишли, но пък излязохме от магазина с изсушени корени галангал и ангелика, дълъг пипер и черен кардамон.
Миналия ноември накиснах сухите подправки в алкохол и след почти четири месеца мога да споделя ароматите на всяка една тинктура. Първо подготвих сухите подправки, като ги нарязох или счуках в хаванче възможно най-ситно. Корените галангал и ангелика са твърди и не може да бъдат счукани. Тях нарязох внимателно върху дървена дъска. В каменно хаванче счуках дългия пипер и черния кардамон. Външната обвивка на черния кардамон нарязах на ситно с нож.
Дълъг пипер (Piper longum)
В сух вид дългият пипер има тръпчив, пикантен, цветист, сладък и земен мирис. Има прашна и суха нотка и ми напомня на черен чай. Ароматът на тинктурата върху тест лента в началото е остър, свеж, с едва загатнати цитрусови нотки на бергамот и лайм, постепенно става сладък и напомня на ликьор. След като се разгърне, става по-пикантен, земен и много наподобява на черен шоколад с чили. Асоциирам този аромат с пролет.
Черен кардамон (Amomum subulatum)
Преди да е накиснат в алкохол, черният кардамон има сладък, опушен, пикантен мирис, напомнящ на прегорял карамел. Усещат се нотки на старо, прашно и дървесно. Ароматът на тинктурата се разгръща до цветисто-пикантно и много наподобява карамфил. Има дълбок, опушено-дървесен мирис, който предизвиква в мен зимна картина, дървена къща сред гората, обградена с високи боророве, а вътре е топло и уютно от огъня в камината и ароматния чай, от който се разнася билков аромат. Най-силно свързвам черния кардамон със зимата.
Галангал (Alpina Officinalum)
Ако някога сте попадали на тази подправка и сте помирисали
аромат ѝ, едва ли сте го забравили, защото той не остава незабележим. В
сухия си вид корените имат едновременно свеж и землист мирис. Събрал е в
себе си цветни, пикантни, лимонови, тревисти и дървесни нотки. От
тинктурата се усеща лимонена свежест, букет от екзотични цветя, много
лукс и изисканост. Напомня ми на ароматите, които се запечатаха в
паметта ми по време на пътуването ми в Оман. Мирисът на галангал сякаш е съчетал в себе си пикантния вкус на манди ориз, омайните ухания, носещи се във
въздуха от цъфналите плумерии, и кълбетата дим от запаления бакхур. Сам по
себе си ароматът на галангал е парфюм. Чувствам пеперуди в стомаха си.
Влюбена в този аромат с дъх на лято.
Ангелика (Angelica archangelica)
Още един впечатляващ аромат - земен, подправъчен, сладък, напомнящ на ориенталски пазар. Вдишвам от мириса на тинктурата и се пренасям в детството си, на село с баба и дядо, земята ухае на изобилие, а въздухът е наситен с аромата на печени чушки и лек пушек. Улавям мускусни нотки и гъбено-землисти подтонове. За мен този аромат описва златна есен.
Предстои да експериментирам с тези материали в различни комбинации. Независимо, че повечето имат изразени пикантни нотки, смятам, че биха се вписали в цветни и дървесни парфюми също. От набюледията си върху трайността, установих, че най-дълго останаха мирисите на ангелика корени и дългия пипер, следвани от галангал корени и черния кардамон, който най-бързо се изпари.
Снимките в публикацията са от личен архив и freepik.
Ако тази публикация от Аромагичния дневник ви е харесала или е била полезна за вас, може да я споделите с приятели.
Още такива записки от ароматните дневници на Валентина може да откриете тук.